Školní akce

Den profesí pro 8. a 9. ročník

„Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání.“  

Jan Werich, český herec, dramatik a spisovatel (1905 – 1980)

Dne 29. 9. 2022 proběhl projektový den – Den profesí. Žáci 8. a 9. tříd vytvořili 8 skupin přibližně po 20 žácích a navštívili se svým pedagogickým dozorem střední školy v Opavě, které poskytují odborné vzdělání. Jednotlivé SŠ žákům představily obory, které vyučují a které jsou zakončené výučním listem nebo maturitou. Dvě skupiny žáků 9. ročníku byly na exkurzi ve firmách – Ostroj a Hon-nábytek.

Děkuji za spolupráci třídním učitelům i pedagogickému dozoru.

L. Martínková

Lyžařské kurzy 7. a 8. ročníku

Lyžařské kurzy 7. a 8. ročníku proběhly 13. 2 – 18. 2 . a 13. 3. – 18. 3. v Karlově pod Pradědem a horské chatě Solitér. Výcvik se uskutečnil v lyžařském areálu Ski Karlov. Žáci si užili sjezdových lyží, snowboardu i běžek. Na konci týdne změřili své síly v biatlonu i sjezdových a snowboardových závodech.

Lyžařský výcvik jsme si všichni po všech stránkách užili!!!

(fotky ke shlédnutí v galerii)

V. Pavlíková

Zadarmo neexistuje

Praha 30.5.2019

Zadarmo totiž vždy musí někdo zaplatit.

Tak jsme se s žáky 9. Ročníku vydali do Prahy, do České národní banky, která je výhradní vydavatelem českých bankovek a mincí.

Letošní prohlídka expozice ,,Lidé a peníze´´ byla obohacena o vystavenou Českou vysokohmotnostní minci, která je největší zlatou mincí v Evropské unii a druhou největší zlatou mincí na světě. Mince byla vyrobena ke 100. výročí vzniku československé koruny, má nominální hodnotu 100 milionů korun českých a váží 260 kg. ČNB ji nechala vyrobit ze svých vlastních zásob zlata

Žáci získali jedinečné informace k peněžnictví v českých zemích, které v takto ucelené formě nelze jinde najít.

Národ sobě

Jsou slova, která lze spatřit nad oponami Národního divadla. Nápis vystihuje spolu s Hynaisovou oponou občany, kteří darovali peníze na výstavbu budovy. Bohužel se tato opona spouští vždy 15 minut před představením.

V průběhu asi hodinové prohlídky jsme se seznámili s historií budování ND, obdivovali malby Mikoláše Alše i Františka Ženíška, 2 tuny těžký lustr s 260 lampičkami, vlastně všechny prostory, na kterých jsme mohli být – od suterénu až po terasu nad 2. Balkónem s překrásným výhledem na Pražský hrad, Vltavu i Václavák a to za azurového počasí.

I když mnozí z účastněných v budově byli poprvé, jsem přesvědčena, že ne naposled.

 

 

Archeopark Chotěbuz

Žáci 7.A ve středu 22.5.2019 navštívili Archeopark Chotěbuz, aby se blíže seznánili se životem našich slovanských předků.

Toto místo představuje rekonstrukce různých staveb a opevnění slovanského hradiska, jak je odhalily archeologické výzkumy. Hradisko se zde na výšinné ostrožně rozkládalo v období 8. – 11. století.

Repliky dobových staveb a rozsáhlá interaktivní expozice o historii, archeologii a přírodě chotěbuzské lokality zprostředkovala žákům zábavnou a informačně bohatou formou poznatky ze života nejen starých Slovanů. Expozicemi je provázel pracovní list, který spolu se vzdělávacím programem pěkně doplnil a obohatil učivo dějepisu.

            

 

 

Lyžařská školička v Tošovicích – druhý termín

Lyžujeme, snowboardíme a užíváme čerstvého vzduchu na svahu v Tošovicích.

Po ranní rozcvičce

hurá! do družstev,

na laně, na pomě či na kotvě,

s vedoucími ve stopě.

Sjíždíme svahy,

zdoláváme překážky,

trénujeme oblouky,

slalomy a sjezdy….

Družstva Sněhuláků, Foxíků, Opičáků, Bílých snowboarďáků,

dále lyžaři z družstva Jojo a Meatfly si užívají pohybu.

Magda Krasnokutská a Ioannis Xenitidis

…více fotek v galerii

Lyžařská školička v Tošovicích – první termín

Čerstvě nasněženo, teploty kolem – 2 °C, lehký vánek, dobrá nálada, těšení se, ale také troška strachu a obav. Takhle nějak začala v letošním školním roce naše lyžařská školička.

A dál? Počasí nám vydrželo, připadl nám navíc sníh, žádné fronty na vleku, kupa nových dovedností, zážitků, veselého štěbetání na vleku. Také však občas bolavá záda instruktorů, drobné pády a ke vší smůle i jeden úraz, který však zraněný nesl velmi statečně. Bohužel i toto ke sportu patří.

A na závěr – jak jinak než závody. Všichni zvládli projet brankami, někteří rychle, někteří super rychle, někteří v závodním stylu, někteří s lehkostí pravých dam.

O zážitky tedy bylo postaráno a moc jsme si to užili.

Žáci 1.B, 2.A, 3.A, 3.B, 4.B         a paní instruktorky Pavla Staňková a Blanka Kokořová

dav

… více fotek v galerii…

Den otevřených dveří v knihovně

Dne 15.11. se žáci našich 2., 3. a 4. ročníků vydali do prostor Knihovny Petra Bezruče, kde na ně čekali studenti Slezského gymnázia jako průvodci po stáncích. Tyto nachystali studenti různých středních škol a také místní firmy.

A tak jsme u stánku Střední hotelové školy ochutnávali domácí oplatky, paštiku, klobásy s medvědím česnekem nebo nám namíchali malinový koktejl. Studenti elektrotechnického učiliště si pro nás nachystali maketu výtahu a různé hlavolamy, které vyráběli. Také nás zaujal stolní fotbal firmy Model Opava nebo aktivity u stánku Ostroje Opava.

Velmi děkujeme za pozvání paní Psotové a taktéž všem, kteří se podíleli pro nás takto zábavně a přínosně strávené vyučovací hodiny.

 Žáci 2., 3., 4. ročníku a třídní učitelky

Přednáška Plant-for-the-Planet

Dne 8.listopadu 2018 se někteří žáci šestých tříd zúčastnili velmi zajímavé akce v ostravském planetáriu, kterou pořádala organizace Plant-for-the-Planet.

 Tuto organizaci před desíti lety založil devítiletý chlapec z Německa s jednoduchým cílem – zachránit svět sázením stromů. Tato interaktivně vzdělávací organizace nyní funguje po celém světě a jsou do ní zapojeny děti z celého světa.

V České republice se však tento lákavý projekt, volně překládaný jako „Sázejme pro Planetu“, teprve rozjíždí. A jsou to právě děti z české větve organizace, kteří vedou s žáky základních škol zajímavou přednášku s diskusí o tom, jak může člověk v každém věku pomoci chránit životní prostředí na planetě.

Každé dítě, které zasadí v rámci této akademie strom, se stává ambasadorem organizace Plant for the Planet a může samo organizovat podobné akademie a další sázení stromů. Je to taková řetězová reakce s užitečným efektem pro naši planetu.

A právě naši šesťáci se po absolvování takové akademie zařadili mezi ambasadory klimatické spravedlnosti.

        

   

Je úžasné, že tato iniciativa přichází od dětí – je dobře, že jim osud naší planety není lhostejný.

.

 100.výročí vzniku samostatného Československa

V letošním roce si celá naše republika připomíná významné historické výročí 100 let vzniku samostatného Českoslovenka. Také my jsme se chtěli připojit k oslavám tohoto dějinného mezníku. Naše oslava proběhla ve škole 26.10.

Přípravy začaly již počátkem října. Nastalo intenzivní pátrání po informacích, nejrůznějších materiálech a předmětech, do kterého se zapojili nejen žáci a učitelé, ale také rodiče, a dokonce i prarodiče. Rozdělovaly se role, připravovaly scénky a upravovala se výzdoba.Celkově bylo zpracováváno devět témat : osobnost T.G.Masaryka, hudba, literatura, film, móda, úspěšné firmy, všední život, skauting a sport.

Nejprve se podařilo nainstalovat ve vestibulu školy třídu obecné školy z doby první republiky a ve druhé části místnosti vystavit různé předměty používané v dané době.

 

Celý projekt začal 26.10. v 10 hodin. Zahájil ji sám prezident Masaryk v podání pana ředitele Kupčíka a poté žáci čtvrtých a pátých tříd zazpívaly písně Elektrický proud a oblíbenou Masarykovu Ach synku, synku. Atmosféru dotvářely dobové kostýmy pedagogického sboru i některých žáků.

   

  

Po zahájení začala pro páté a šesté ročníky prohlídka jednotlivých stanovišť, odkud si odnášeli  žáci informace potřebné k vyřešení závěrečného testu.

  

  

 

Bylo to báječné dopoledne a poděkování patří každému, kdo se jakýmkoliv způsobem podílel na přípravě této akce, která byla nadmíru uspokojivá a stala se důstojným příspěvkem k oslavám stého výročí založení republiky.

Pokud se sami chcete přesvědčit, jak se to povedlo, můžete se podívat ve středu 31.10. na zprávy televize Polar, která u nás natáčela reportáž. Jestliže to nestihnete anebo chcete vidět ještě více, zveme vás na den otevřených dveří 5.12., kdy proběhne repríza projektu.

Pobyty v přírodě pro nejlepší třídiče hliníku

O tom, že se vyplatí třídit hliník nejen kvůli přírodě, ví naši žáci 9.B, 8.C a 7.A, kteří měli možnost zúčastnit se pobytu v Karlově v termínu od 1.-5.10., a to jen proto, že v loňském roce patřili k nejlepším sběračům a třídičům hliníku na škole.

Pro žáky byl každý den přichystán program, který byl zaměřen na vzdělávání v přírodě, přírodu a biodiverzitu, přírodniny, práci s nimi atd. Součástí byly celodenní výlety, a to stezkou Bílé Opavy a naučnou stezkou Velká kotlina včetně exkurze na Pradědu.

Žáci zažili také noční hru, plnili ve skupinách různé badatelské úkoly, vyráběli krmítka pro ptáky a lapbooky, shlédli motivační film Divoké Jeseníky.

Tento program byl dotován Ministerstvem životního prostředí.

Děkuji třídním učitelům Daše Žurkové, Tomáši Frkalovi za skvělou spolupráci. A v neposlední řadě paní koordinátorce Janě Vlčkové a studentkám Slezské univerzity za přípravu programu a her pro žáky.

                                         Pavla Staňková

Koordinátor EVVO

Adaptační kurz

Adaptační kurz je výbornou příležitostí, jak hravou a zábavnou formou stmelit nový kolektiv. Program slouží k tomu, aby se noví spolužáci vzájemně poznali mezi sebou a s jejich učiteli. Je mnohem snadnější a příjemnější poznat nové kamarády v přírodě, při hře, než se s nimi seznamovat v lavicích. Žáci šestých tříd se na začátku září zúčastnili adaptačního kurzu, který proběhl v nádherném prostředí hotelu Rejvíz. Počasí žákům po celou dobu kurzu přálo, bříška měli stále plná a užili si spousty zábavy.
Veronika Bialasová a třídní 6. tříd
 

Škola v přírodě 4.B plná sportu

Kluci a holky ze 4.B si užili týden sportovních aktivit v penzionu Pod Smrkem v Horní Lipové v Jeseníkách.

Orientační běh, koupání v bazénu, šipkovaná, turistický pěší výlet do jeskyně Na Pomezí
a Faunaparku v Lipové, výlet ke Třem studánkám a spousta her v lese, na louce a na hřišti
nás provázelo celým týdnem.

Luštili jsme i jazykové a vlastivědné kvízy ,jednou jsme byli ve vířivé vaně a na závěr
jsme si prožili stezku odvahy.

Každý den jsme si zazpívali u kytary a paní kuchařky nám báječně vařily.

Kluci a holky ze 4.B, Magda Krasnokutská, Drahomír Streit
… fotky v galerii

Jakou záhadu skrývá Burnsova sbírka? Proč se bojovníkům zmenšovaly hlavy? Co jsou a jak vypadají incké mumie?

Všechny odpovědi na tyto otázky jsme získali 11.června, jelikož jsme navštívili výstavu Mumie světa. Ta přináší fascinující poselství o dávných kulturách a civilizacích. Originální mumie a další artefakty byly zapůjčeny ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek. Výstava svým rozsahem, historickou a vědeckou hodnotou nemá ve světě obdoby. Jedná se o největší a nejucelenější sbírku mumií na světě.

Na výstavě Mumie světa žáci nahlédli do života lidí z různých dějinných epoch a oblastí světa včetně Evropy, Jižní Ameriky nebo starověkého Egypta. Odhalili nečekaná tajemství o kulturách a civilizacích dávno minulých.
Dozvěděli se o pohřebních rituálech jihoamerických indiánů či o zapomenuté kryptě v Německu, která uchovala těla celé šlechtické rodiny.
Výstava nadchla nejen milovníky historie, ale i ty, kteří mají rádi různé záhady a zajímavosti.

Pomáháme v zámeckých zahradách

Žáci 8. ročníku již 5 let jezdí každé jaro do zámeckých zahrad zámku v Hradci nad Moravicí.

Nechodí tam ovšem na procházky, ale podílí se svými silami na jarní údržbě parku – pomáhají např. čistit zámecké schody na různých místech zahrad, hrabou suché listí a trávu z prostranství, kam přichází stovky turistů a návštěvníků zámku během celé sezony. Čistí bezprostřední okolí návrší se sochami hudebníků spojených s hradeckým zámkem – jak Ludwiga van Beethovena, tak Franze Liszta.

Z letošních prací, které řadíme do činností spojených se Dnem Země, přinášíme fotografie třídy 8.C.

   

Hana Štellarová

Exkurze v ČNB

proběhla ve středu 30.5. v den, kdy před 65 lety byl přijat zákon o zásadní měnové reformě v Československu. Ve skutečnosti byl tímto pracující lid okraden o úspory.

Expozice České národní banky ,,Lidé a peníze“ shromáždila v prostorách historického trezoru v budově ČNB Na příkopě v Praze významné exponáty týkající se vývoje platidel a peněz od dob jejich počátků až do současnosti. Žáci, převážně z 9. a 8. tříd, při jejím zhlédnutí získají jedinečné informace k peněžnictví v českých zemích, které v takto ucelené formě nelze jinde najít.

My jsme nejenže nebyli okradeni, ale naopak jsme byli obohaceni o historii platidel i našeho hlavního města.

Za doprovod celým dnem chci poděkovat naší paní sekretářce Karin Dostálové.

Libuše Martínková

    

 

Návštěvě Terezína

Jak vhodně doplnit výuku? Proč se nevydat do Litoměřic? Dlouhá historie, sídlo biskupství, centrum českého vinařství, cenné architektonické památky, spojitost s Karlem Hynkem Máchou – to vše jsou důvody, proč Litoměřice rozhodně nevynechat. Exkurze do královského města vhodně doplní výuku českého jazyka, dějepisu, zeměpisu a dalších předmětů. A proto se tam taky vydali žáci 9.B 23.května.

Jejich hlavním cílem bylo ovšem hlavně nedaleké město Terezín. Za druhé světové války sloužil celý Terezín, obehnaný hradbami, jako ghetto. Přiléhající Malá pevnost pak byla sídlem policejní věznice gestapa. V polovině roku 1942 byly z města vystěhováni civilní obyvatelé, jichž tu před válkou žilo asi 7 000. V září roku 1942 dosáhl počet živořících Židů v Terezíně maxima – tísnilo se zde 58 497 mužů, žen i dětí. Průměrná ubytovací plocha na jednoho vězně tehdy činila 1,6 čtverečního metru.

Na památku obětem nacistické genocidy rozhodla už roku 1947 vláda Československé republiky zřídit v Terezíně památník. Ten vznikal postupně s cílem udržovat pietní místa ve stavu, v jakém byla za okupace. Prakticky vzato je celý Terezín památníkem. Po městě i okolí jsou roztroušeny budovy s expozicemi, pomníky, pamětní desky a hřbitovy, připomínající smutné příběhy těch, kteří zde byli – a není to tak dávno – vězněni, týráni a zabíjeni. Památník Terezín má být stálou  připomínkou i výstrahou pro budoucí generace.

Celý objekt na nás skutečně zapůsobil hlubokým dojmem, který byl na závěr umocněn krátkým dokumentem promítaným ve zdejším kině.

Zájem o události spojené s tímto místem a celkové chování našich žáků bylo oceněno velkou pochvalou naší průvodkyně.

Jak se žilo na starověkém hradě?

To jsme rozhodně netušili. A proto jsme jeli navštívit edukační program – „Jak se žilo ve středověku“ do Hradce nad Moravicí. Od letošního roku mají navíc žáci naší školy poloviční cenu a to jako poděkování za každoroční úklid zámku a okolí v rámci Dne Země.

A co jsme zjistili? Ve sklepeních jsme viděli, jak tlusté zdi zámek má, také klenby nad dveřmi.

Podle plánu jsme ve skupinách poskládali z dřevěných kostek středověký hrad včetně hradeb a hradní studny. Někteří z nás si vyzkoušeli, jak se stavěl kamenný most a to bez malty – a opravdu se to jedné trojici povedlo! A na závěr se naši kluci proměnili ve středověké rytíře s brněním, meči či drátěnou košilí.

Děkujeme panu Havrlantovi za program, který byl pro nás zábavný, vtipný a také poučný.

A nakonec – samozřejmě nákupy dobrotek  a cesta vlakem.

 Žáci 2.B, Pavla Hanková a Blanka Kokořová

Projekt – Odpoledne s finanční hrou

Ve dnech 2.5. . a 9.5. 2018 se žáci 9 .ročníku zúčastnili v rámci předmětu VOLBA POVOLÁNÍ projektu zaměřeném na podporu finanční gramotnosti.

Vytvořili 4členné skupinky – rodiny a začali si splňovat své životní cíle.

Ve hře Virtulife prožili 30 let vybrané rodiny, hospodařili s příjmy, spláceli výdaje, vyrovnávali se i s některými nástrahami života.

Seznámili se nejen s pojmy akcie, dluhopisy, hypotéka, úvěr, ale i s dalšími finančními produkty z této oblasti, řešili záležitosti dospělých. Diskuse o tom, co koupit či nekoupit, kam investovat byly velké. Hravou formou měli možnost získat informace, které v budoucnu určitě využijí. Odpoledne všem přítomným rychle uběhlo a hra se líbila. Členové nejlépe hospodařící rodiny – rodina s největšími úsporami, obdrželi drobné dárečky.

Chci poděkovat panu Marku Přibylovi a panu Marku Hubovi z České pojišťovny za vedení a realizaci projektu.

Libuše Martínková

vyučující

Spolupráce se Slezskou univerzitou v Opavě

Naše škola již několik let úspěšně spolupracuje se Slezskou univerzitou v Opavě, s Fakultou veřejných politik.

V rámci této spolupráce jednak studenti Ústavu ošetřovatelství navštěvují naši školu v rámci svých praxí a prezentují žákům našich 8. ročníků některá závažná témata týkající se péče o zdraví.

Studenty odborně vede Mgr. Zuzana Hlubková.

Především působí v oblasti prevence stresu a zachování duševního zdraví, prevence kouření, alkoholismu a drogových závislostí, ale dotýkají se i dalších témat – zdravé výživy nebo antikoncepce a prevence pohlavně přenosných onemocnění.

Pro naše žáky jsou besedy vždy vítaným zpestřením při probírání daných témat v předmětu Výchova ke zdraví.

V rámci výchovy a vzdělávání našich žáků v oblasti poskytování první pomoci jsou uskutečňovány besedy, prezentace, ale především praktický nácvik první pomoci – správného postupu při kardiopulmonální resuscitaci.

Na tom mají velkou zásluhu studenti Ústavu ošetřovatelství pod vedením Mgr. Pavlíny Rabasové.

Jsme velmi rádi za dobře nastartovanou spolupráci, která funguje bezchybně již několik let a doufáme v její pokračování s rozšířením výukových prezentací přímo na půdě fakulty.

Den otevřených dveří

Kdo nezaváhal a přišel 20.března na návštěvu na naši školu, byl určitě spokojený a zároveň mohl žasnout, jak je tady báječně a jak šikovné děti tady jsou.

Předškoláci se přesvědčili, že zápis bude vlastně zábava. Po odchodu ze třídy si mohli udělat radost a koupit si něco v multimediální učebně, kde děti nižšího stupně nabízeli své výrobky. Popřípadě se mohli podívat na vystoupení, které si děti připravily.

Své předvedly ovšem i starší děti a nebylo toho málo. V tělocvičně pobavili návštěvníky veselí klauni. Cestou do tělocvičny se nabízelo občerstvení v kavárně, kde se vzpomínalo na straré časy.

Lákadel ale byla velká spousta – ochutnávka dobrot v kuchyňce, zábavná matematika, divadelní představení v anglickém jazyce, přehlídka robotů a deskových her, chemické pokusy či přírodopis trochu jinak.

Ve všech prostorách školy vládla pohodová atmosféra, super nálada, hosté nešetřili chválou, bývali žáci zavzpomínali, jak tady bylo fajn a současní měli dobrý pocit z toho, jak se jim prezentace povedla. Všem, kteří se na přípravě akce podíleli patří velké poděkování.

Jak vzniká hraný film … beseda

8. února proběhla na naší škole beseda s režisérem animovaných filmů Cyrilem Podolským. Pan Podolský byl k nám pozván již podruhé. V minulém školním roce proběhla první beseda o tom, jak se dělá animovaný film. A protože měla u žáků i učitelů velký úspěch, rozhodli jsme se pro pokračování, tentokrát na téma Jak vzniká hraný film. Beseda byla určena žákům 7. – 9. tříd a rovněž se setkala s velmi pěkným ohlasem.

Mgr. Jitka Sobotková

Lyžařská školička podruhé

„Já už se tak těším!!“  „Paní učitelko a bude tam sníh?“  „ A budeme závodit?“

… tyhle a další podobné věty či otázky se na nás sesypaly hned po příchodu k autobusu dne 15.1.2018, kdy nás čekal odjezd do lyžařského areálu Annaberg.

Sněhu bylo dost, také nám hodně foukalo a mrzlo, úsměv z tváří našich dětí však nemizel. Naopak při každodenním odjezdu domů jsme slyšeli: “UUUUž? Ach jooooo.“

Sladkou třešničkou na dortu byl páteční závod v lyžařském areálu v Tošovicích, kde jsme takto otevřeli lyžařskou sezónu v tamním středisku.

Děkujeme lyžařským instruktorům, kteří s námi zažili spoustu radosti, někdy i pádů, a také dětem, které mnohdy překonaly samy sebe.

Tak snad příští rok vyrazíme zase.

Pavla Hanková a Blanka Kokořová

Lyžování na Annabergu (Andělská Hora- Jeseníky)

 V týdnu od 8.1. do 12.1. jezdila první skupina dětí z nižšího stupně (42 dětí)

lyžovat a snowboardovat .

Pondělí – mrzne – minus 2 stupně, sjezdovka těžká, zmrzlá, ale v celém areálu lyžujeme sami.

Úterý – nádherný den – 2 stupně nad nulou, občas vylezlo i sluníčko, na sjezdovku k nám přibyly děti z MŠ z Brna a ZŠ Jihlavy. Paráda!

Středa – mžení, teplota kolem nuly, občas prší, ale sjezdovka upravená a všichni lyžaři lyžují.

Čtvrtek – přibylo asi 6 cm přírodního sněhu, všude kolem bílo, trošku s námi laškuje mlha, která však postupně mizí, svah dobrý, teplota kolem minus 1stupně.

Pátek – závěrečný závodní slalom, mlhavo, ale všichni lyžujeme.

Lyžařské týmy Bílých tygrů, Diamantových tygrů, Vloček a Palačinek pod vedením paní učitelky Magdy, Blanky Kokořové, Luboše a Lukáše a snowboarďáci pod vedením Kristýny, Evy a Dalibora si sportovní týden opravdu užívali.

Magda Krasnokutská

Hrátky předškoláků v tělocvičně

V prosinci 2017 jsme se přišli podívat do velké školy na Otické do tělocvičny. Čekalo nás tam čertovské překvapení!!!! Velcí školáci ze 7. a 8. tříd si pro nás připravili spoustu nových věcí. Běhali jsme, skákali jsme, dováděli, taky jsme  hráli různé soutěže, hry a užili si spoustu zábavy s čerticemi a andílky.

Předškoláci ze školky, co se těší do školy.
 

Naši žáci soutěžili na SPŠ stavební o nejkrásnější autosalón a nejpevnější most.

Dne 13. 12. 2017 se konal již IV. ročník soutěží pro žáky základních škol. Letos se soutěží účastnilo 18 základních škol, 42 týmů.

Tým „BORCŮ“ stavěl ze stavebnice Cheva autosalón.

tým nazvaný „ŠROUBY A MATICE“ stavěl ze špejlí most.

Všichni společně vytvořili perfektní atmosféru, která byla pro uskutečnění celého dne nejdůležitější.

                  

Výsledky Národního testování SCIO 2017/2018

V listopadu se účastnili i naši deváťáci Národního testování SCIO – v matematice, českém jazyce a obecně studijních předpokladech.

Porovnávaly se výsledky všech zapojených škol v České republice, celkově se zúčastnilo 17 672 žáků ze 594 škol.

ČESKÝ JAZYK
Výsledky dosaženými v českém jazyce patří vaše škola mezi 10 % nejúspěšnějších škol v testování.

Porovnáním výsledků testu z českého jazyka s výsledky testu OSP jsme zjistili, že ve vaší škole je studijní potenciál žáků v českém jazyce využíván dobře. Výsledky žáků jsou na vyšší úrovni, než jaká odpovídá úrovni jejich studijních předpokladů, učitelé s ním zřejmě velmi dobře zacházejí a žáci pracují nad svoje možnosti.

MATEMATIKA
Výsledky dosaženými v matematice patří vaše škola
mezi 10 % nejúspěšnějších škol v testování.

Porovnáním výsledků testu z matematiky s výsledky testu OSP jsme zjistili, že ve vaší škole je studijní potenciál žáků v matematice využíván dobře. Výsledky žáků jsou na vyšší úrovni, než jaká odpovídá úrovni jejich studijních předpokladů, učitelé s ním zřejmě velmi dobře zacházejí žáci pracují nad svoje možnosti.

Když Mikuláš zaspí

12.12. k nám do školy dorazil na návštěvu nejen Mikuláš, ale také mnoho hostů. A skutečně to bylo snad jediné místo na světě, kde  neobvyklé dárky dostal spíše Mikuláš. Naši žáci mu zahráli, zazpívali, ale také předvedli tak nevšední věci jako chemické pokusy, úžasné roboty či praktické využití fyziky.

Akce se rozhodně vydařila, zájem byl veliký a úsměvy a pochvalami se nešetřilo.

Velkou pochvalu si rozhodně zaslouží všichni , kteří se na přípravě akce podíleli.

 

            

Konverzační soutěž

7 statečných dnes na konverzační soutěži ve Šternberku. Děkuji za vzornou reprezentaci školy????

Petra Němčanská

 

Knihovnická lekce v knihovně Kateřinky

 Kluci a holky ze 4.B byli v pátek v knihovně. Zopakovali si knihovnická pravidla, knihovnický řád a zjistili, kde všude mohou knihovnické pobočky navštívit.

Pak už jen pracovali: každý měl úkol :

  1. vyhledat knihu daného autora a daného titulu
  2. najít ilustrátora
  3. zjistit rok vydání
  4. zjistit nakladatelství
  5. Vše jasně, zřetelně odprezentovat.

 Dětem se akčnost lekce líbila, všichni jsme se prošli českou dětskou  literaturou .

Žáci 4.B a Magda Krasnokutská

… více fotek v galerii

Žáci učí žáky ….v listopadu

Letos se uskutečnil druhý ročník školního projektu Žáci učí žáky, který probíhá vždy v listopadu. Je určen deváťákům, kteří ve své volbě povolání přemýšlí nad dráhou pedagoga, vychovatele či člověka, který by jednou rád pracoval s dětmi.

Do projektu se zapojilo 8 děvčat z 9. B – Katka JAHODOVÁ, Eliška SLÍPKOVÁ, Samantha RÁBOVÁ, Zuzana MARKUSOVÁ, Táňa SKALNÍKOVÁ, Bára NĚMČANSKÁ, Anna ARONOVÁ a Nikol HŘEBÍČKOVÁ. Holky se musely připravit na jednu nebo dvě vyučovací hodiny v 1. – 4. třídách. Vyučovaly český jazyk, čtení, matematiku,vlastivědu a tělocvik – hodinu bruslení  přímo na Zimním stadionu v Opavě.

 A co na to žáčci ? (pár zpětných vazeb přímo od dětí)

Hodina byla dobrá, ale devaťačka nějaká zaskočená.

Užil jsem si to, bylo to skvělé!

Moc mě bavila, protože s námi procvičovala.

Devaťačka roli paní učitelky zvládla, myslel jsem si, že nás učí doopravdy paní učitelka.

Bavilo mě to, rychle hodina utekla.

Mohla by příště mluvit hlasitěji.

Super, jak jsme hledali lístečky,….

 Jak zhodnotily své učení samotné devaťačky ?

Bylo to super, líbilo se mi, že se děti zapojovaly do všech aktivit. Byly trochu hlučnější, ale to jsou všichni.

…Ráda bych, aby se tyto projekty dělaly častěji. Líbil se mi taky přístup učitelky, spolupracovala se mnou a pomohla mi, když jsem ztroskotala,…

Tento projekt částečně pomáhá při výběru střední školy.

Mně se tento projekt líbil, určitě bych šla do něj znovu. Jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet. Příště bych si mohla ty hodiny lépe připravit.

 Paní učitelky z 1. stupně hodnotily pěkný přístup k dětem, pomoc slabším dětem, připravenost na výuku a i to, že holky ověřovaly, zdali děti rozumí zadání úkolů.

 Všem za nevšední dvouhodinové dopoledně děkuji.

 Magda Krasnokutská

Dny odborných profesí na SŠPaLS v Opavě

V rámci Dnů odborných profesí, který v pondělí 20. 11. a v úterý 21.11.2017 pořádala Obchodní akademie a Střední škola poštovních a logistických služeb, se žáci naší 9.A zúčastnili tematických workshopů a besed.

Akce byly zaměřený na služby z oblasti logistiky a přepravy, ať už silniční kamionové, vlakové, námořní i letecké, prevenci požárů, první pomoc i obranu státu.

Jako nejzajímavější naši žáci vyhodnotili prezentaci České armády o možnostech jednak studia na střední škole a Univerzitě obrany v Brně, ale především o perspektivách profesního uplatnění v kariérním životě.A to v oborech informatiky, logistiky, finančnictví nebo i vojenského zdravotnictví.

S tématem první pomoci při dopravních nehodách žáky seznámili studenti Střední zdravotnické školy v Opavě.

V rámci preventivních a bezpečnostních aktivit se žáci na jednom z workshopů opětovně setkali s problematikou nebezpečí vzniku požáru a chování při něm a v situacích při úniku jedovatých plynů do ovzduší a ochrannými pomůckami včetně detektorů kouře.

Jsme rádi, že se nám podařilo navázat spolupráci s další střední školou v Opavě, po středních školách strojní a stavební, které v rámci společných aktivit naši deváťáci navštěvují již několik let.

Hana Štellarová

 

Andělské tvoření aneb přivoláváme anděly na 1.stupni

Máte představu, jak vypadá škola plná andělů? My jsem ji měli šanci vidět dne 10.11., kdy jsme je spolu s dětmi přivolávali oblečeni v andělské bílé, s úsměvem na tváři a pohodovou atmosférou.

Ve druhých třídách si přečetli pohádku O anděli Jonášovi, naučili se básničku Andílek a v neposlední řadě vyráběli andílky z lepenky, záclon, papíru.

Ve třetích třídách pracovali na andílcích ze stříbrného papíru, tvořili báseň o andělích a byli opravdu „andílci“.

Čtvrťáci si četli o anděli, který vracel lidem zapomenutý smích, tvořili anděly ze dřeva, přičemž se naučili zatloukat také hřebíky, sprejovat či pracovat s polystyrénem.

A naši páťáci? Ti si smlsli při pečení andělských perníčků a nejen při pečení, ale hlavně po upečení. A tak jim zůstali na výzdobu alespoň andílci z vlnité lepenky a papíru.

Všem dětem a paním učitelkám děkuji za opravdu andělský den a přestože se stal občas na chvíli z nějakého andílka čertík, věřím, že si den všichni pěkně užili a že každý toho svého andílka má. Podívejte se na naše anděly do galerie.

Pavla Hanková a paní učitelky z 1.stupně

Cesta opavskými parky – questing

Znáte opravdu opavské parky? Víte co ukrývají? Jaké sochy a busty se v nich schovávají?

Naši druháčci se vydali krásnou listopadovou středu a s pomocí kvízu plnili otázky, pozorovali, hledali odpovědi…A víte, co je čekalo nakonec? Celá truhla plná pokladů, protože úkoly nejen splnili, ale také dokázali hledat, pátrat a nevzdali to, i když leckteré úkoly byly nelehké.

Pevně věřím, že si některé informace zapamatovali a ukáží je třeba svým rodičům či kamarádům.

                                               Žáci 2.B + Pavla Hanková a Blanka Kokořová

Halloween v 6.B

V neděli 29.10.2017 proběhlo zábavné halloweenské odpoledne v maskách. Děti se seznámily s anglickými halloweenskými tradicemi a mnohé z nich vyzkoušeli i v praxi. Děvčata nachystala tematické občerstvení, hrála tradiční i netradiční hry, měla možnost vydlabat dýni a vyrobit vlastní strašidelnou lucernu. (více fotek v galerii)

Petra Němčanská

Exkurze 6.C do muzea Anthropos a Vědeckého centra Vida

Ve středu 8.11. jsme si zpříjemnili den exkurzí do města Brna, kde bylo naším prvním cílem muzeum Anthropos. Stálá expozice je věnována vývoji člověka v pravěkém období.  Paní průvodkyně nás velmi poutavě seznámila s nejvýznamnějšími exponáty.  Měli jsme také možnost vidět například modely člověka zručného, rozumného nebo neandrtálského a udělat si představu, jak vypadali. Také jsme si prohlédli předměty, které používali k práci, lovu či k různým obřadům. Největší atrakcí byl ale model mamuta s mládětem v životní velikosti.

Další zastávkou pro nás  bylo vědecké centrum Vida, kde jsme strávili 2,5 hodiny objevováním různých fyzikálních a přírodních zákonů v praxi, což jsme si užili na maximum. Večer jsme se vrátili do Opavy sice pořádně unavení, ale plní zážitků.

Všem děkuji za bezproblémový průběh.                                   Kateřina Staňková

Zlepši si techniku s VŠB – TUO

Ve čtvrtek 9. listopadu 2017 se uskutečnil  v Ostravě den „Zlepši si techniku s VŠB-TUO“. Děti pátých tříd se zúčastnili ukázky technických hraček, představení divadla ÚDiF, viděli jsme novinky ze světa vědy a techniky. Co všechno bylo pro nás nachystáno?

Superpočítač, kouzlení s kovy, mobilní roboty, simulátor formule, laserové bludiště, 3D tisk, virtuální a rozšířená realita, levitující motor poháněný světlem, superpočítačové, matematické hry a hlavolamy, jak se pracuje s výbušninami, architektura v kostkách aj.

Moc jsme si to užili.

5.A,5.B + Z. Hájková, V. Pavlíková, J. Kupčík

Pračlověci 

Jiří Žáček

Pračlověci byly bestie, nevytáhly paty bez kyje.

Kvůli Věstonické Venuši, mlátili se rovnou za uši.

Pustili se rázně do klání, bez pravidel nobl chování.

 

Pračlověci byly bestie, nevytáhly paty bez kyje.

Myslíte že někdo řekl dost, když se prali o mamutí kost?

Zamávali kyjem, buch buch, buch a hned měli společenský ruch.

Žáci 6.A v pátek 3.11. předváděli svým spolužákům, jak by si představovali život pravěkých lovců.

Vyrobili zbraně, zhotovili oděvy a ozdoby, nacvičil i scénky – rituál před lovem a lov medvědů. Pomocí obrazových a počítačových prezentací vyprávěli, jaké to měl pračlověk těžké.

Pobavili sami sebe, ostatní spolužáky i p.uč.Wojnarovou.

 TECHNICKÉ MUZEUM TATRA

Nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka TATRA, si prohlédli žáci devátých tříd 25. listopadu.


Zhlédli na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby, které
 doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity.

Navštívili také budova Muzea Fojtství, což je nejstarší dochovaná stavba v Kopřivnici. Přesné datum postavení budovy není známo. Staré fojtství, které stálo na místě dnešního, se poprvé připomíná roku 1576. V roce 1789 byla původní dřevěná stavba zbourána a Jakubem Šustalou vystavěno fojtství zděné.

Mohli zde nahlédnout do života lidí v minulosti, seznámit se s lidovými zvyky a tradicemi. Poznali, jak cestovali naši předkové. Vždyť právě zde v roce 1850 začal Ignác Šustala, fojtův syn, s výrobou prvních bryček a kočárů a právem mu náleží vzpomínka mezi významnými kopřivnickými rodáky.

Chytřejší a spokojeni si pak osladili život ve Štramberku a vrátili se domů.

Na exkurzi je doprovázely p.uč. Lacuchová a Wojnarová.

Projekt „První republika“

Dne 24. 10. 2017 proběhl na naší škole projekt žáků 9. tříd (Akční skupiny) o první republice pro žáky 6. tříd. Akční skupina má za úkol mimo jiné vymýšlet různé projekty pro nižší ročníky za účelem rozšíření znalostí.

Tento den byl zaměřen na 28. říjen, což je Den vzniku samostatného Československého státu. Žáci si připravili prezentace na různá témata spjatá s první republikou.  Projekt měl dvě části – 1. část se konala ve škole a šesťáci byli seznámeni s životem lidí před, za a po válce. Učiněno tak bylo pomocí 4 prezentací (kultura, první sv. válka, průmysl
a politika). 2. část zahrnovala procházku po Opavě s cílem prohlédnout si budovy postavené za první republiky (stará Breda, Knihovna Petra Bezruče, Obecní dům a rektorát Slezské univerzity). Tam na šesté třídy čekaly připravené hry s tématikou těchto budov. Například u staré Bredy se děti rozdělily do skupin a hrály obrázkovou štafetu, nebo na Slezské univerzitě luštily, opět po skupinkách, kvízy. Se svými třídními učiteli obešli všechna stanoviště a poté se všichni vrátili zpět do školy.

Den poté deváťáci rozeslali zpětnou vazbu jak pro žáky, tak i pro učitele. Podle ní jsme usoudili, že měl tento projekt úspěch. Nyní vymýšlíme další akce, na které se mohou žáci naší školy těšit.

Napsala: Kateřina Jahodová a Nikola Hřebíčková

Bruslení 4.B

I v letošním roce se proháníme na bruslích. A kolečkové to nejsou … :o)

Lesní pedagogika 2.A + 2.B

Tak to téměř vypadalo, že na výlet dne 19.10. do lesa nepojedeme. Páni řidiči na nás zapomněli, naštěstí nám ale zajistili náhradu a konečně jsme tedy mohli vyrazit směr Hranice na Moravě. Počasí nám přálo a tak jsme se spokojeně pod vedením opravdových lesníků vydali prozkoumat les. Našli jsme stopy zvěře (parohy, bobky, díry ve stromech), viděli opravdovou sovu a proběhl kolem nás dokonce srnec. A to vše také díky tomu, že jsme se chovali v lese tak, jak máme – potichu a ohleduplně. Mimo jiné jsme našli i růžovky, bedly, suchohřiby a paní učitelka našla svého prvního praváka. Houby jsme si na rozdíl od stop zvěře mohli odvézt domů.

Děkujeme Střední lesnické škole za zajímavé dopoledne a všem: „Lesu zdar!“

                                      Žáci 2.A a 2.B

                            Paní učitelky Pavla Hanková a Šárka Grossmannová

Lesní pedagogika 1.B + 5.A v Pilném mlýně

Třídy 5.A a 1.B se vydaly 27.září do lesa u Litultovic. Chození poslepu, chození po provaze, poznávání  předmětů hmatem, hádání zvířátek, opékání buřtů, to vše a spoustu dalších aktivit si užili všichni žáci společně s pány lesníky. Děkujeme za krásný program, moc se nám líbilo!

 Děti 1.B a 5.A + Vlaďka Pavlíková, Hana Sabová

Cesta dějinami města

Naši druháčci se v minulém týdnu zúčastnili výukového programu Cesta dějinami města v Obecním domě. Seznámili se s tím, jak to v našem městě chodilo dříve, jak vypadaly domy a znaky na domech, mohli se podívat na cenné vykopávky, které byli nalezeny v Opavě či si zahrát na archeologa. Největší úspěch sklidilo oblékání do kostýmů, které nás pobavilo a vyloudilo mnoho úsměvů na tváři.

Děkujeme zaměstnancům kulturní organizace OKO za velmi hezký program.

Žáci 2.A a 2.B a Šárka Grossmannová a Pavla Hanková

Den profesí

Ve středu 27. září prožili žáci vyššího stupně netradičně – v rámci projektového Dne profesí  po skupinách navštívili opavské střední školy a učiliště, kde se dozvěděli, co škola nabízí, co všechno se tam mohou naučit a poznat. Náplň tohoto dne připravila p. uč. Libuše Martínková.

Lesní pedagogika – 3.A a 4.B

Propršený středeční den vůbec nebránil žákům 3.A a 4.B, aby se  ve čtvrtek 21.září vydali na výlet do lesa k Hranicím na Moravě na výuku v rámci EVVO.

Valšovice u Hranic na Moravě je les, který je už roky připraven pro výuku žáků mateřských i základních škol, ve kterém studenti Střední lesnické školy tyto žáky provází. Mají připraveno spoustu aktivit, činností a úkolů, díky kterým je výuka činnostní a pro většinu dětí zajímavá.

Po ukončení celé akce odpovídaly děti metodou ČTYŘI ROHY  na otázky týkající se celé akce. Posuďte sami, jak a co děti zhodnotily.

Co se dětem na lesní pedagogice líbilo ? – všechno, houby, pozorování, had, vše, různé hry

 Jaká aktivita se Ti nejvíce líbila ? – Lišky a veverky, Káně letí, Stezka odvahy, Chození s provazem, Stavění domečků, Uklízení klacků, Přetahovaná ,Chození poslepu, Patrony, všechno

 Proč je lesní pedagogika důležitá ? – Naučili jsme se něco o lese, na přírodovědu, abychom si vážili lesa, abychom se orientovali, abychom chránili les, abychom věděli jak se chovat k lesu,…

 Co bys změnil,-a? – nic, hry, délku – bylo to moc krátké, nic, nic, nic,…

 Žáci 3.A,4.B + Katka Ritzová a Magda Krasnokutská

Lesní pedagogika

 

Žáci 4.B a opavské promenády

 V půlce září jsme se  v rámci vlastivědy a díky organizaci OKO aktivně prošli městskými parky.

Formou hádanek, puzzlí, kvízů a pracovních listů jsme se dozvěděli zajímavosti o některých opavských památkách, stavbách a sochách. Mluvili jsme o soše  básníka Petra Bezruče ve Dvořákových sadech, budově České spořitelny a třeba kavárně, která kdysi stávala v sadech Svobody.

Mnozí z nás si zajímavosti zapamatovali a nyní je vykládáme dál.

Žáci 4.B a Magda Krasnokutská

4.B a opavské promenády

Beseda o záškoláctví u čtvrťáků

  • začátek školního roku začal žákům čtvrtých tříd zajímavou besedou
  • děti navštívila sociální pracovnice – kurátorka Dita Stonišová a strážmistryně Městské policie Petra Wittek Stonišová
  • povídalo se o problematice záškoláctví
  • děti popovídaly o svém volném čase, jak ho tráví, kde ho tráví
  • odbornice vysvětlily školákům, co vše jako záškoláctví může být a jak se zachovat v případě, že mají spolužáka s podobnými problémy
  • dále se dozvěděli, že rodiče mají  povinnost děti do školy posílat a že rodiče musí v případě nepřítomnosti žáka ve škole omluvit absenci dítěte nejlépe co nejdříve
  • vyučovací hodina rychle uběhla a dětem se vážné téma líbilo

   Magda Krasnokutská a Veronika Štefelová

Beseda o záškoláctví

Beseda o záškoláctví

Beseda o záškoláctví

Workshop s paní spisovatelkou Lucií Seifertovou

Víte, kolik měří nejdelší leporelo na světě? A kdo ho napsal? A už jste jej někdy viděli? A víte, čím je leporelo zvláštní?

My ano. Kniha se jmenuje Dějiny udatného českého národa, měří 9 m a zvláštní je v tom, že je z vyřezávaných obrázků. Napsala ji právě paní spisovatelka Lucie Seifertová, za kterou jsme přišli 15.září do Knihovny Petra Bezruče. Tam nám vyprávěla, jak a proč se stala spisovatelkou, proč ji ta práce baví a také, jak se taková kniha tvoří.

Poté, věřte nebo ne, jsme si spolu s ní vytvořili vlastní knihu pověstí o Opavě. Všechny nás to moc bavilo a někteří z nás dokonce odcházeli tak nadšení, že se chtějí stát spisovatelem či spisovatelkou.

Děkujeme paní spisovatelce za zábavné tvoření knihy a paním knihovnicím za pozvání. Už se těšíme, až si knížku někdy půjčíme v knihovně či nám ji nadělí třeba Ježíšek.

                                               Žáci 2.A a 2.B a Pavla Hanková

Adaptační kurz 6. tříd

Od středy 6. do pátku 8. září se naše nově vytvořené šesté ročníky zúčastnily tradiční akce – Adaptačního kurzu, tentokrát v prostorách Penzionu Eden v Karlově pod Pradědem. Všech více než 80 šesťáků se tam tak akorát vešlo, program byl více než plný a všechny tři třídy se vrátily do školy nabité tou správnou energií.
Máte dítě v páté třídě? Nevíte, kam s ním za rok? Otická je jasná volba – těšíme se na Vás na příštím adapťáku 🙂

Den dětí 2017

Trochu netradičně – v pátek 26. května – proběhl tradiční Den dětí na ZŠ Otická. Třídy 9.A a 9.B připravily soutěžní dopoledne pro děti z nižšího stupně, 9.C se věnovala dětičkám z MŠ Otická a MŠ Riegrova.

Tématem byla zvířata, a tak každá třída z nižšího stupně byla přestrojena za jeden živočišný druh – v tělocvičně se objevili plameňáci, pandy, zebry, myši, lišky, papoušci…

Dopoledne bylo vydařené, líbilo se jak dětem z nižšího stupně, tak malým školkáčkům, i „velkým“ deváťákům, kterým děkujeme za přípravu a organizaci soutěží.

Bezva dopoledne bylo završeno zmrzlinou :o).

L. Lyková

Slavnostní otevření nové venkovní učebny

Dne 16. 5. 2017 se uskutečnilo na dvoře školy slavnostní otevření venkovní učebny a to hned nadvakrát.

Dopoledne za přítomnosti zástupců Magistrátu města Opavy vedoucí odboru školství paní Ing. Štenclové, Statutárního ředitele a předsedy správní rady Ostroj a.s pana Ing. Trochty a obchodní zástupkyně firmy RESPIRO paní Tylečkové. V odpoledních hodinách proběhlo slavnostní otevření pro rodiče žáků naší školy.

A jak to vypadalo? Žáci 3. A třídy, pod vedením paní učitelky Štefelové, měli připravené tanečně-pěvecké vystoupení, prvňáčci zazpívali symbolickou píseň Odemyky – zamyky a za slavnostní fanfáry dovedli přítomné k přestřihnutí pásky naší nové venkovní učebny.

Následovala badatelská hodina na téma „Kopřiva“ včetně ochutnávky kopřivového sirupu a kopřivové pomazánky.

Pevně věřím, že vám všem zde bude příjemně tak jako nám v tento slavnostní den.

Tedy hurá do venkovní učebny – snad nám bude jedna stačit!

Mgr. Pavla Hanková

Smím prosit? …. podruhé

V pátek 5. května začal 2. ročník „Tanečních pro deváťáky“ pod vedením tanečních mistrů manželů Hartmanových. Výuka tance se v loňském roce setkala s velkým ohlasem jak ze strany mladých tanečníků, tak i jejich rodičů.

Druhá lekce proběhla ve čtvrtek 11.5. v tělocvičně naší školy. Taneční páry pomalu přešly z volného držení do držení těsného, zopakovaly si walz, latinskoamerickou cha-chu a začaly se učit kroky tance zvaného jive. Všichni mladí tanečníci se snažili seč mohli, počítali kroky a rytmus jim nebyl cizí.

Tanec provází také krátké lekce etikety, tak, aby brzcí absolventi zvládli s grácií závěrečný večer na Rybníčku, který se uskuteční 28. června.

Takže „Pánové, zadejte se!“

Charitativní běh RUN AND HELP

V pátek 5.května jsme se zapojili už potřetí do série charitativních běhů s KONTEM BARIÉRY.

Jednalo se o RUN AND HELP běh, kdy všichni žáci a učitelé, dokonce i jedna maminka jako rodič žáka, vyběhli na okruh dlouhý 1 km do okolí školy.

Celou akci zaštítil basketbalista, kapitán a rozehrávač BK OPAVA Jakub ŠIŘINA.

Tímto během jsme podpořili 4 – letou Boženku, která trpí spinální svalovou atrofií a potřebuje příspěvek na závěsný systém.

Žáci a učitelé pro Boženku vyběhali úžasných 12 546,- Kč, za což všem patří velký dík.

Sportu zdar a děkuji za pomoc handicapovaným dětem.

Magda Krasnokutská

 

Školní projektové dny

Den zdraví a prevence 

Cíle projektu: Upevňování základních hygienických návyků, praktický nácvik provádění první pomoci, rozvíjení schopnosti odmítat škodlivé látky, zdůraznění nutnosti péče o fyzické a duševní zdraví, rozšíření a prohloubení poznatků o rodině, škole a vztazích mezi lidmi.

Žáci jsou rozděleni do skupin vždy v rámci příslušného ročníku a procházejí jednotlivými stanovišti, na kterých jednak besedují s odborníky a jednak se sami účastní praktických aktivit.
Žáci 6. roč. – Praktický nácvik první pomoci, obvazová technika Zdravé životní prostředí, třídění odpadů s praktickými ukázkami.
Žáci 7.roč. – Besedy s lékařem (téma zdravé výživy, péče o zdravotně postižené občany…), Praktické poskytování první pomoci, Umělé dýchání, masáž srdce.
Žáci 8.roč. – Prevence kouření – dopad kouření na zdraví, škodlivost pasivního kouření, Škodlivost alkoholu a drog, Neodkladná resuscitace.
Žáci 9.roč. – Partnerské vztahy, Antikoncepce, Neodkladná resuscitace.
Žáci 1.stupně: 2. tř. – beseda se zástupcem Hasičů; 3. + 4. tř. – program primární prevence zaměřený na sebepojetí a komunikaci. Probíhá poslední pracovní den v lednu. Změna náplně vyhrazena dle konkrétního roku a spolupracujících subjektů.

Spolupracující subjekty a organizace: Střední zdravotnická škola, Pedagogicko – psychologická poradna, Poradna pro ženy a dívky, Policie České republiky, Městská policie, Hasičský záchranný sbor Opava, Záchranáři RZP, Český červený kříž, Lékaři a zdravotní sestry (rodiče žáků), Slezská nemocnice Opava, Armáda Spásy Opava

Den profesí

Cíle projektu: Podpora využití znalostí a dovedností získaných v jednotlivých vzdělávacích oblastech v profesní orientaci žáků, podněcování zájmu žáku o jejich profesní orientaci, umožnění žákům podrobnější seznámení s různými pracovišti.

Na nástěnce ve vestibulu školy jsou v několikadenním předstihu vyvěšeny seznamy profesí, jejichž pracoviště budou navštívena vždy pod vedením jednoho pedagogického pracovníka (max 14 – 15 žáků). Žáci 2. stupně si vyberou profesi, o kterou mají zájem a napíší své jméno na seznam. Přibližně dva týdny daná skupina shromažďuje informace o vybrané profesi. Jeden vyhrazený den všechny skupiny navštíví dané pracoviště a ve zbývajícím čase po návratu do školy dokončí a zpracují svou prezentaci (info o profesi, plakát, pracovní pomůcky, oblečení, předpoklady pro výkon daného povolání….), výstup je pak umístěn na panelech ve vestibulu školy, webových stránkách. Probíhá v září.

Den Země

Cíle projektu: Prohloubení znalostí z učiva přírodovědy, přírodopisu a chemie, praktické poznávání přírodnin, rozvíjení schopnosti pozorování, zdůraznění nutnosti péče o životní prostředí, aktivní zapojení do ochrany životního prostředí.

Žáci jednotlivých ročníků absolvují akce zaměřené na poznávání a aktivní ochranu přírody.
Žáci 6. roč. – naučná stezka Slavkovským lesem,
žáci 7.roč. – přírodovědná soutěž družstev a úklid okolí zříceniny hradu Vikštejn nebo návštěva ZOO Ostrava,
žáci 8.roč. – exkurze do ČOV Opava, úklid okolí školy příp. jiných míst,
žáci 9.roč. – úklid toku a okolí řeky Moravice nebo Opavy.
Žáci 1. stupně – návštěva ZOO Ostrava, účast na akcích SMPř a AREKY. Změna akcí vyhrazena dle konkrétního roku a spolupracujících subjektů. Probíhá 1 den v dubnu.

Spolupracující subjekty a organizace: Středisko volného času Opava, Stanice mladých turistů a přírodovědců Opava, Český svaz ochránců přírody Opava, Natura Opava, AREKA, Čistička odpadních vod Opava …